deutsch wersion wersja polska
  • image
  • image
  • image
Previous Next

CIEKAWOSTKI

Najwyżej położonym mostem jest Mostek Pokutnic łączący wieże Kościoła Marii Magdaleny.

 

Jedynym w Polsce gotyckim kościołem dwupoziomowym jest mieszczący się na Ostrowie Tumskim Kościół Św. Krzyża i Św. Bartłomieja.

 

Najstarsza zachowana macewa pochodzi z 1203 roku z nieistniejącego cmentarza żydowskiego za Bramą Oławską. Dziś można ją oglądać w Muzeum Miejskim Wrocławia.

 

Piwnica Świdnicka to najstarszy lokal w mieście, którego początki sięgają XIV wieku. Doskonałe piwo pochodzące z Świdnicy popijali tutaj między innymi Joseph von Eichendorff, Gerhard Hauptmann, Max Berg, Juliusz Słowacki czy Fryderyk Chopin.

 

W roku 1453 na Placu Solnym spalono 41 żydów, po tym wydarzeniu żydzi na około 300 lat zniknęli z krajobrazu miejskiego Wrocławia.

 

W 1575 roku na Wrocławskim Rynku stanęła klatka, w której zamykano pijaków i awanturników zakłócających porządek. Pierwsi mieszkańcy, którzy trafili do klatki, to czeladnicy, którzy w czasie mszy świętej grali w karty.

 

W sierpniu i we wrześniu 1790 roku przebywał we Wrocławiu Johann Wolfgang von Goethe, mieszkał przy ulicy Ruskiej 45. Miasto określił jako ?hałaśliwe, brudne i cuchnące?.

 

 

 

Ciekawostki Ciekawostki2

 

 

 

 

 

e:-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Copyright by Justyna Mikulska 2012
Znajdz nas na Google+